کتاب نانوشیمی – جلد ۱: روش‌های ساخت، بررسی خواص و کاربردها

کتاب نانوشیمی – جلد ۱: روش‌های ساخت، بررسی خواص و کاربردها

کتاب «نانوشیمی» نوشته دکتر مسعود صلواتی نیاسری و زینب فرشته، یکی از کتاب‌ها در زمینه نانوفناوری است که با هدف کتاب درسی نوشته شده است و تلاش شده است تا جنبه‌های مختلف نانوفناوری اعم از آشنایی،‌ روش‌های مختلف ساخت و خواص نانو مواد را به صورتی قابل فهم برای طیف وسیعی از دانشجویان بیان کند.
این کتاب ۵۱۲ صفحه‌ای در ۱۴ فصل تدوین و در انتشارات سخنوران با همکاری دانشگاه کاشان منتشر شده است. در فصل اول خواننده با واژه نانو و تعاریف همراه با آن مانند نانوفناوری،‌ نانوخوشه‌ها، نقاط کوانتومی و غیره آشنا می‌شود. در فصل دوم شامل روش‌های آلیاژسازی مکانیکی و تغییر شکل پلاستیک شدید است. در فصل سوم سعی شده تا انواع متداول روش‌های فیزیکی ساخت نانو مواد را هرچند به‌طور مختصر توضیح داده شود.
روش‌های هیدروترمال به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌ها در تولید مواد پیشرفته شناخته می‌شود. یکی از عمومی‌ترین مزیت‌های آن تولید مواد نانوساختار است که کاربردهای گسترده‌ای در صنایع الکترونیک،‌ اپتوالکترونیک،‌ کاتالیزورها،‌ سرامیک‌ها و غیره وجود دارد. فصل چهارم کتاب به این روش اختصاص دارد.
نویسندگان این کتاب در فصل پنجم سیستم‌های سه‌فازی آب، روغن، سورفکتانت را توضیح داده‌اند. برای اولین بار که اسکالمن در مقالات خود واژه میکروامولسیون را به‌کار برد بی‌شک نمی‌دانست که یکی از مهم‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین روش‌های ساخت نانومواد را ابداع کرده است. با استفاده از این روش می‌توان نانوذرات بسیار تک‌پاش و هم‌اندازه و هم‌شکل را تهیه کرد.
فصل ششم به روش سل–ژل، ‌کاربردها، مزایا و معایب این روش اختصاص دارد. می‌توان این‌گونه بیان کرد که ساده‌ترین روش ساخت نانو مواد روش رسوب‌گذاری است. این روش در فصل هفتم به طور کامل مورد بررسی گرفته است.
در فصل هشتم کتاب روش احیا الکتروشیمیایی توضیح داده شده است. می‌توان با استفاده از روش الکتروشیمیایی نانومواد با ساختار صفربعدی (نانومواد)،‌ یک‌بعدی و نیز دو بعدی را تهیه کرد. همچنین گرماکافت یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین روش‌های ساخت مواد است. این روش مزایای بسیاری دارد. از معایب این روش استفاده از دماهای بالاست که باعث می‌شود توزیع اندازه ذرات پهن شود. خواننده با مطالعه‌ی فصل نهم با مبانی روش تخریب حرارتی آشنا می‌شود.
در فصل دهم سعی شده است تا مبانی روش اولتراسونیک توضیح داده شود؛ همچنین قوانین تعیین بازده اشعه سونوشیمیایی بحث شده است. فصل یازدهم اختصاص به ساخت نانومواد با استفاده از امواج میکرو دارد. در فصل ۱۲ سعی شده است تا سایر روش‌های باقی مانده در ساخت نانومواد از جمله لیتوگرافی و احیا نانومواد به کمک تابش و غیره بررسی شود.

از میان نانوکامپوزیت‌ها بیشترین توجه به نانو کامپوزیت‌های پایه پلیمری است به همین دلیل در فصل ۱۳ روش‌های ساخت نانو کامپوزیت‌های پلیمری توضیح داده می‌شود. و نهایتا در فصل ۱۴ به طور مبسوط خواص نانومواد (خواص نوری،‌ الکتریکی،‌ مغناطیسی و…) شرح داده شده است.

عناوین فصل‌های این کتاب به شرح زیر است:
فصل اول: مقدمه ای بر علوم و فناوری
فصل دوم: ساخت نانومواد به روش‌های مکانیکی
فصل سوم: ساخت نانومواد به روش‌های فیزیکی
فصل چهارم: هیدروترمالی و سولوترمال
فصل پنجم: روش میکروامولسیون و مایسل معکوس
فصل ششم: روش سل-ژل
فصل هفتم: روش رسوب‌گذاری
فصل هشتم: ساخت نانومواد با روش احیا الکتروشیمیایی
فصل نهم: تخریب حرارتی
فصل دهم: سونوشیمی
فصل یازدهم: امواج میکرو
فصل دوازدهم: سایر روش‌ها (لیتوگرافی، تابش، قالب و طبیعت)
فصل سیزدهم: روش‌های ساخت نانو کامپوزیت‌های پلیمری
فصل چهاردهم: خواص نانومواد

کتاب «نانوشیمی – جلد ۱: روش‌های ساخت، بررسی خواص و کاربردها» را از فروشگاه اینترنتی واوک می‌توانید اینترنتی ثبت سفارش کنید. همچنین سایر کتاب‌های تخصصی نانوشیمی را نیز می‌توانید در این فروشگاه مشاهده کنید.