نانو فیلتر کولر آبی

یک خبر خوب نانویی برای روزهای گرم تابستان!

به اولین بسته خبری فناوری نانو در تابستان ۱۳۹۷ خو‌ش‌آمدید. در همین چند روز تیرماه، کشورمان روزهای پرخبری را پشت سر گذاشته است، از رقابت‌های جانانه و خداحافظی تیم‌ملی فوتبال کشورمان در جام‌جهانی ۲۰۱۸ گرفته تا نوسانات قیمت ارز و تاثیرات آن بر کسب‌وکار و اقتصاد کشور. اما بیایید کمی از این خبرها فاصله بگیریم و به چند سرخط خبری از دنیای فناوری نانو بپردازیم.

 

  • از اهواز تا نیشابور؛ تجهیز پیشرفته ایرانی به دانشگاه‌های کشور راه یافت

در هفته گذشته خبردار شدیم که «دستگاه اسپارک پلاسما سینترینگ (SPS) توسط شرکت خلاء پوشان فلز تولید و به بهره‌برداری رسیده است»؛ دستگاهی که برای تولید قطعات سرامیکی پیشرفته، زیست‌مواد، ابزارهای الماسه، مواد متخلخل، مواد نانوساختار و تولید مواد مورد نیاز در حوزه‌ی الکترواپتیک استفاده می‌شود.
این دستگاه که توسط شرکت خلاء پوشان فلز (KPF) تولید شده، ابزاری جدید برای ساخت و عمل‌آوری مواد است که سینتر کردن و ذو‌ب‌های اتصالی را در دمای پایین و زمان کوتاه به‌وسیله پرکردن فواصل بین ذرات پودر با انرژی الکتریکی و ایجاد پلاسمای جرقه‌ای با دمای بالا به‌طور لحظه‌ای امکان‌‌پذیر می‌کند.
و خبر خوب اینکه، در حال حاضر دستگاه ایرانی اسپارک پلاسما سینترینگ در دانشگاه‌ صنعتی اصفهان، دانشگاه علم‌و‌‌صنعت، دانشگاه نیشابور و دانشگاه شهید چمران اهواز نصب و راه‌اندازی شده‌ است.

 

  • هفته پُرکار برای شرکت‌های نانوی فعال در بخش پزشکی و داروسازی

در هفته‌ای که گذشته شرکت‌های نانویی فعال در بخش پزشکی و داروسازی در دو نمایشگاه بزرگ و معتبر حضور داشتند. بیایید اول از CPHI شروع کنیم؛ جایی که چهار شرکت نانویی ایرانی در بخش تجهیزات پزشکی و دارو، توانمندی‌ها و محصولات‌شان را ارائه کردند. شرکت‌های اکسیر نانوسینا، نانودارو پژوهان پردیس، پرتونگار پرشیا و کیتوتک، با هدف توسعه‌ی بازار بین‌المللی در بخش نانومحصولات دارویی و درمانی، بار سفر بستند و راهی کشور چین شدند. ناگفته نماند CPHI یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های دارویی در چین است که بیش از ۴۵ هزار متخصص از آن بازدید می‌کنند و امکان دسترسی به تمام زنجیره‌ی تولید دارو در چین را برای شرکت‌های خارجی فراهم می‌کند.
اما برسیم به بیست و یکمین دوره نمایشگاه ایران هلث که میزبان سه شرکت نانویی تولید‌کننده تجهیزات پزشکی بود. در این نمایشگاه هم شرکت‌های زیست‌ابزار پژوهان (تولیدکننده کیت‌های بارداری و اعتیاد)، شرکت نانوتارپاک (تولید‌کننده ماسک تنفسی فیلتردار برای مصارف کودکان و بزرگسالان و مشاغل خاص) و شرکت انسان طب هگمتانه (تولید‌کننده شکم‌بند بارداری ضدامواج) حضور داشتند.
امیدواریم حضور در این نمایشگاه‌ها به معرفی بیشتر محصولات فناوری نانو ایرانی و توسعه بازار این شرکت‌ها کمک موثری کرده باشد.

 

  • همه اقدامات کشور در سال ۱۳۹۶ برای توسعه فناوری نانو

ستاد توسعه فناوری نانو، به عنوان متولی و هماهنگ‌کننده توسعه این فناوری در کشور، همه‌ساله با انتشار یک گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه‌های انجام‌شده در راستای توسعه فناوری نانو را تشریح می‌کند. نسخه جدید این گزارش با عنوان «گزارش عملکرد سند گسترش کاربرد فناوری نانو ایران در سال ۱۳۹۶» در هفته گذشته منتشر شد و در دسترس عموم قرار گرفت.
این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای در ۵ فصل به ارائه گزارش پرداخته است:
– وضعیت دستیابی به اهداف کلان پیشرفت فناوری نانو در ایران
– گزارش عملکرد برنامه‌ی پیشرفت فناوری نانو در ایران
– سیاست‌گذاری پیشرفت فناوری‌ نانو در ایران و ارزیابی سیاست‌ها، برنامه‌ها و نهادها
– ارزیابی شاخص‌ها و گزارش تأمین مالی برنامه‌ی پیشرفت فناوری‌ نانو در ایران
– گزارش اقدامات دستگاه‌های اجرایی در راستای تکالیف سند گسترش فناوری نانو
اگر فرصت و علاقه برای مطالعه این کتاب داشتید، می‌توانید فایل کامل کتاب را از اینجا دریافت کنید. اما بد نیست چند خط مهم از فصل اول این کتاب را با هم مرور کنیم:

… در ســال ۲۰۱۷ میــلادی، ۹۳۲۵ مقاله‌ی مرتبــط بــا فناوری‌ نانو توســط محققان ایرانی در WoS نمایه شــد که معــادل ۵/۸ درصــد از کل مقالات منتشرشــده در حوزه‌ی نانو در ســال ۲۰۱۷ اســت. ایران با این ســهم از انتشــارات نانو، با دو رتبه رشــد نســبت به ســال ۲۰۱۶، در رتبه‌ی چهارم دنیا قرار گرفت. در طول یک سال در مجموع ۱۵۷ شرکت نانویی به فروش ۷۰۴۴ میلیارد ریال رسیده‌اند که از این رقم، ۱۸ درصد مربوط به بخش صادرات به دیگر کشورهاست…

 

  • یک خبر خوب نانویی برای روزهای گرم تابستان!

در هفته گذشته پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری نانو ایران خبر داد که «شرکت ماشین هوشمند رایمند موفق به تولید فیلتر هوایی نانویی برای کولرهای آبی شده که با استفاده از آن هوای خروجی از این کولرها کاملا بهداشتی و تمیز خواهد بود.» اما این فیلتر چطور کار می‌کند؟ این فیلتر هوا قادر به جذب ذرات جامد معلق در هوا از قبیل غبار، آلودگی، گردوخاک و باکتری است. بخشی از این نانوفیلتر را یک کاور برزنتی (از نوع برزنت کانتینری) مقاوم در برابر نور خورشید تشکیل می‌دهد که با محافظت کولر آبی در برابر تابش مستقیم نور خورشید، تا حد زیادی از تبخیر آب جلوگیری به عمل آورده و به افزایش میزان خنک‌کنندگی و صرفه‌جویی در مصرف آب کمک می‌کند. بخش دیگر این محصول نیز مربوط به لایه‌های فیلتراسیون است که با توجه به چیدمان درنظر گرفته شده از ورود ریزگردها، عوامل آلرژی‌زا، ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون و ده میکرون و… به فضای داخلی کولر جلوگیری می‌کند. در داخلی‌ترین لایه این محصول، با استفاده از فناوری نانو، خاصیت آنتی‌باکتریال تکمیل شده و با افزودن نانوذرات نقره در پارچه فیلتر، یون‌های حمله‌کننده به باکتری‌ها درون ساختار آن آزادشده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند. در این روش با جلوگیری از ورود و رشد باکتری‌ها هوای تمیز و بهداشتی وارد محیط منزل و محل فعالیت می‌شود.
این را هم بدانید که فیلتر هوای آنتی‌باکتریال تولید شده توسط این شرکت در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷ موفق به اخذ تائیدیه نانومقیاس از ستاد نانو شده و درحال حاضر از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و کانال‌های توزیع به بازار عرضه می‌شود.
این هم از هدیه فناوران نانوی کشور برای آنکه روزهای گرم تابستانی را راحت‌تر سپری کنیم.

 

  • شماره دویست‌وچهل‌وهفتم ماهنامه فناوری را مطالعه کرده‌اید؟

اگر هنوز شماره ۲۴۷ ماهنامه فناوری نانو را مطالعه نکرده‌اید، در جریان باشید که این نشریه، خبری را با عنوان «رونمایی از تجهیز نانویی ایرانی که به سفارش چین ساخته شده‌است» به عنوان تیتر یک برگزیده و همراه با تصویری از تجهیز ساخت شرکت سوین پلاسما روی جلد برده است. مطالب متنوعی دیگری هم در این شماره از ماهنامه فناوری نانو منتشر شده است؛ از تازه‌های ایران و جهان تا گزارش‌های صنعتی و مقالات.
پیشنهاد می‌کنیم این شماره از ماهنامه فناوری نانو را از دست ندهید.