آیا مردم با سرمایه‌گذاری دولتی در فناوری نانو موافق هستند؟

اینجا نانوسان است و این هفتمین بسته خبری فناوری نانو؛ اگر شما در زمینه فناوری نانو فعالیت می‌کنید یا علاقمند به این فناوری هستید، خوب است که این چند خط را مطالعه کنید:

 

  • تولد یک محصول نانوفناورانه با یک همکاری موفق

پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری نانو ایران، در هفته گذشته خبر از همکاری شرکت‌های نوآوران نانو صنعت معین و رنگ کیمیای قم داد. یک اقدام مشترک که منجر به تولید و تجاری‌سازی «آستر مقاوم به خوردگی و زنگ‌زدگی» شده است. آن‌طور که در خبر آمده، این محصول مزایای زیادی نسبت به ضدزنگ‌های معمولی دارد. «مواد این پوشش‌های پرایمری هنگامی‌که روی سطح فلزی قرار می‌گیرند، لایه اکسید بسیار فشرده‌ای ایجاد می‌کنند و مانع عبور اکسیژن به آهن یا فلز می‌شوند.» و نکته جالب اینکه «اگر بار دیگر خراشی روی سطح ایجاد شود، این ماده دوباره فعال می‌شود و تلاش می‌کند تا خراش را ترمیم و لایه اکسید را ایجاد کند.»
اما بشنوید از موفقیت‌های این محصول نانویی در صنعت: یکی از صنایع استفاده‌کننده از این آستر ضدخوردگی شرکت راه‌آهن است؛ استفاده از این محصول پس از گذشت دو ماه تست آزمایشگاهی، به صورت عملیاتی روی میخ‌ها و ابزارهای متصل‌کننده ریل انجام شده و نتایج مثبتی را هم به همراه داشته است. تجربه دیگر مربوط به طرحی مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان است که روی سد شهید عباس‌پور انجام شده، در این پروژه آستر ضدخوردگی در لوله‌ها و اتصال‌های دچار خوردگی شدید مورداستفاده قرارگرفته است. این محصول در یک شرکت هلی‌کوپترسازی هم مراحل آزمایشگاهی را سپری می‌کند و همچنین نتایج خوبی از استفاده آن در شرکت راسل تابلو – تولیدکننده تابلو برق – به دست آمده است.
همان‌طور که پیداست، این ضدزنگ نانویی کاربردهای وسیعی در صنایع دارد و می‌توانیم منتظر خبرهای بیشتری از کاربردی شدن آن باشیم.

 

  • بازار یک میلیارد دلاری برای محصولات نانوی ایرانی دست‌یافتنی است؟

در هفته گذشته خبری به نقل از دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، منتشر شد که مورد توجه رسانه‌های گروهی قرار گرفت. این خبر که از سخنرانی دکتر سعید سرکار، در افتتاحیه سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاند، نقل شده، به تلاش و برنامه‌ریزی برای تحقق بازار یک میلیارد دلاری محصولات فناوری نانو تا پایان سال ۱۳۹۸ اشاره دارد.
در بخشی از صحبت‌های دبیر ستاد نانو آمده که «در حال حاضر جغرافیای صادرات فناوری نانوی ایران، گستره وسیعی دارد، زیرا که محصولات نانویی از ایران به بیش از ۵۰ کشور دنیا صادر می‌شود؛ اما حجم صادرات یعنی ۳۵ میلیون دلار برای محصولات مبتنی بر نانو در مقیاس جهانی قابل‌قبول نیست. در نظر داریم همان‌طور که در تولید علم نانو به جایگاه چهارم دنیا دست یافتیم و توانستیم در مقطعی از زمان به رشد سالانه ۱۰۰ درصدی دست یابیم، در زمینه اقتصاد نانو نیز این پیشرفت را تجربه کنیم و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری دست یابیم.»
شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا بازار یک میلیارد دلاری برای محصولات نانوی ایرانی دست‌یافتنی است؟

 

  • قرار ملاقات فناوران و سرمایه‌گذاران در پژوهشگاه صنعت نفت

شما خبر از رقابت ۴۴ طرح فناورانه در زمینه نانوکامپوزیت‌های پلیمری داشتید؟ خب پس این را هم بدانید که پنج طرح نهایی این رقابت انتخاب و در فن‌بازار نانوکامپوزیت‌های پلیمری – که ۱۷ بهمن‌ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد- به سرمایه‌گذاران معرفی شدند.
«فیلم‌های بسته‌بندی مواد غذایی»، «مکمل مستربچ‌های پایدارکننده UV برای پوشش‌های گلخانه‌ای»، «ورق پلیمری شفاف با خاصیت ضد UV تولید شده با ضایعات پلیمری»، «افزودنی بازدارنده (تاخیرانداز) شعله غیرهالوژنه» و «پوشش سفالی سقف شیبدار نانوکامپوزیتی» طرح‌های منتخب این رقابت بودند که به امید جذب سرمایه‌گذار و طی کردن مراحل تجاری‌سازی راهی پژوهشگاه صنعت نفت شدند.
اما طرف دیگر ماجرا، یعنی سرمایه‌گذاران حاضر در این برنامه را هم بشناسید: شرکت نیک‌اندیش کارایا، صندوق کارآفرینی امید، صندوق دانشگاه تهران، صندوق نواوری شکوفایی، مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه شریف و شهید بهشتی و شرکت‌های فعال حوزه کامپوزیت و پلیمر.
حالا باید منتظر باشیم تا ببینیم کدامیک از پنج طرح، موفق به جذب سرمایه‌گذار می‌شوند و راه ورود به بازار را پیدا می‌کنند.

 

  • نانوسکوپ ایرانی مقاله تولید می‌کند!

حتماً برای شما هم جالب خواهد بود که بدانید پژوهشگران تاکنون بیش از ۱۳۰ مقاله در مجلات معتبر علمی منتشر کرده‌اند که در آن‌ها به نانوسکوپ‌های شرکت آراپژوهش ارجاع شده است. مدیرعامل شرکت آراپژوهش، می‌گوید: «طی سه سال اخیر، روند انتشار مقالات با تجهیزات این شرکت هر سال حدود دو برابر شده است و محققان در متن این مقالات به استفاده از این تجهیزات در فرآیند تحقیق خود ارجاع داده‌اند.»
جالب‌تر اینکه در میان نویسندگان این مقالات، محققانی از دانشگاه‌های کشورهای امریکا، انگلستان، آلمان، ایتالیا،بلژیک، سوئیس، استرالیا، کره جنوبی و چین به چشم می‌خورد و مجلات Scientific Reports ،Electrochimica Acta و Carbohydrate Polymers – که ضرایب تأثیر بالاتر از ۴/۸ دارند – این مقالات را منتشر کرده‌اند.

 

  • آیا مردم با سرمایه‌گذاری دولتی در فناوری نانو موافق هستند؟

«ویژه‌نامه توسعه بازار فناوری نانو» در آخرین شماره خود، بخش‌هایی از یک‌نظرسنجی عمومی را که در سال ۱۳۹۵ با موضوع فناوری نانو در کشور انجام شده، منتشر کرده است.
قبل از اینکه به نتایج این نظرسنجی بپردازیم، در جریان باشید که «ویژه‌نامه توسعه بازار فناوری نانو» با همکاری گروه Hitech Monitor و ستاد توسعه فناوری نانو منتشر می‌شود.
بیاید نگاهی گذرا به بخش‌هایی از نتایج این نظرسنجی عمومی داشته باشیم. «در این نظرسنجی از مردم پرسیده شد که موافق سرمایه‌گذاری دولت در فناوری نانو هستند یا خیر؟ تنها ۱۱ درصد از مخاطبان تحقیق با این موضوع که دولت نباید در توسعه فناوری نانو سرمایه‌گذاری بیشتری نماید، موافق هستند. ۱۶ درصد بی‌تفاوت و ۷۳ درصد مخالف این موضوع هستند و بخش عمده‌ای از جامعه مخاطبان معتقدند که دولت می‌بایست سرمایه‌گذاری در توسعه فناوری نانو را افزایش دهد.»
و در بخشی دیگر «بیش از ۹۰ درصد از جامعه تحقیق معتقدند که ایمنی و حفظ سلامتی محصولات نانویی از اهمیت بالایی برخوردار است.»
اما مردم تا چه اندازه با محصولات نانویی آشنا هستند؟ «۷۰ درصد مخاطبان، با محصولات نانویی آشنا بودند که مهمترین محصولات شناخته شده شامل، جوراب با ۳۸ درصد، سایر پوشاک با ۱۶ درصد و حوله و انواع دستمال کاغذی با ۱۱ درصد، اصلی‌ترین محصولاتی هستند که مردم در آنها با فناوری نانو مواجه شده‌اند. پس از این سه گروه داروها و شوینده‌ها قرار دارند.»
اگر علاقمند هستید که این مطلب را به صورت کامل بخوانید، می‌توانید فایل این ویژنامه‌ را از اینجا – به صورت رایگان – دریافت کنید.