هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو

معرفی مسابقات ملی فناوری نانو
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای اهداف ترویجی و آموزشی تدوین شده در سند راهبرد ۱۰ ساله فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقات ملی فناوری نانو می‌نماید. مسابقات دانشجویی فناوری نانو هر ساله با گستره ملی، توسط کارگروه ترویج، فرهنگ سازی و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقمندان به فناوری نانو برگزار می‌گردد.
هدف از برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو که بزرگترین رقابت علمی دانشجویی کشور در زمینه فناوری نانو است، ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی دانشجویان با فناوری نانو، ترویج و گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی – آموزشی کشور، فراهم آمدن بستر مناسب جهت شناسایی نخبگان علوم و فناوری نانو، انتخاب افراد شایسته تدریس به منظور مشارکت در امر ترویج و آموزش فناوری نانو و جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت گرفته از سوی ستاد توسعه فناوری نانو است.
علاقمندان به فناوری نانو می‌توانند با شرکت در این آزمون، میزان آشنایی خود با فناوری نانو را مورد ارزیابی قرار دهند و برای ارتقاء سطح آگاهی خود برنامه ریزی و تلاش نمایند. به علاوه این آزمون بستری مناسب برای رقابت سازنده نهادهای ترویجی فناوری نانو، شرکت‌های آموزشی، مدرسان و متخصصان فناوری نانو برای کیفیت بخشی به فرآیند آموزش فناوری نانو و گسترش بیشتر این فناوری نوین است. کلیه افراد علاقمند به فناوری نانو در تمامی رشته‌های دانشگاهی مرتبط، دانشجویان، فارغ التحصیلان، اساتید، کارمندان، دانش آموزان و معلمان امکان حضور در این مسابقه را دارند.

نحوه برگزاری هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو
هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو در دو مرحله‏ و به‌صورت تئوری برگزار خواهد شد و کلیه سؤالات آزمون به صورت چند گزینه‌ای خواهد بود.
مرحله اول هشتمین مسابقه ملی نانو به صورت مجازی برگزار خواهد شد و داوطلبانی که موفق شوند حداقل ۳۵ درصد از مجموع امتیاز آزمون‎های آزمایشی مرحله‌ای (۴ آزمون) و آزمون جامع (۱ آزمون) برگزار شده در سایت آموزش فناوری نانو را کسب کنند، امکان حضور در مرحله دوم هشتمین مسابقه ملی را خواهند داشت که به صورت حضوری برگزار خواهد شد.
همچنین در انتهای دفترچه سؤالات مسابقه در آزمون حضوری، علاوه بر سؤالات چهار گزینه‌ای، تعدادی سوال تشریحی برای سنجش توان آموزشی داوطلبان ارائه خواهد شد تا داوطلبانی که تمایل به دریافت گواهی توانمندی تدریس فناوری نانو دارند به آنها پاسخ بدهند. لازم به‌ذکر است که اعطای گواهی توانمندی تدریس، منوط به کسب حد نصاب علمی در آزمون چهار گزینه‌ای و حد نصاب آموزشی در آزمون تشریحی است.
بالاترین درصد کسب‌شده توسط داوطلب از مجموع آزمون‌های مرحله‌ای و جامع ویژه هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو، ۱۰ درصد از امتیاز نهایی داوطلب در این مسابقه را تشکیل می‌دهد؛ به عنوان مثال، اگر بالاترین درصد کسب شده داوطلب از مجموع آزمون‌های مرحله‌ای و جامع، ۷۰ درصد باشد، ۷ درصد از امتیاز مسابقه توسط داوطلب اخذ شده است.

نحوه برگزاری هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو
همچون سال‌های گذشته ثبت‌نام در مسابقه به دو روش ثبت‌نام انفرادی (هزینه ثبت‌نام: ۳۰هزار تومان) و ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی (نانوسان – هزینه ثبت‌نام: ۲۰هزار تومان) صورت می‌گیرد. ضمن اینکه افرادی که سال‌های گذشته از طریق نانوسان در این مسابقه ثبت‌نام کرده باشند، از ۷۵ درصد تخفیف برخوردار خواهند بود. (هزینه ثبت‌نام برای داوطلبان سال‌های گذشته ۱۰هزار تومان است)

تقویم هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو
– شروع ثبت‌نام: ۱ آذر ۱۳۹۶
– پایان ثبت‌نام: ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
– برگزاری آزمون‌های مرحله اول (مجازی): ۱ بهمن الی ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷
– اعلام نتایج مرحله اول مسابقه (مجازی): ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
– ویرایش اطلاعات، تعیین و تغییر مرکز آزمون: ۱۱ تا ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
– دریافت کارت ورود به جلسه آزمون: ۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
– زمان برگزاری آزمون مرحله دوم (حضوری): جمعه؛ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ صبح
– زمان اعلام نتایج: نیمه اول خردادماه ۱۳۹۷
– مراسم اختتامیه و تقدیر از فعالان و برترین‌های مسابقه: تیرماه ۱۳۹۷

مزایای ثبت‌نام از طریق سایت نانوسان
– ثبت‌نام با ۱۰هزار تومان تخفیف برای همه داوطلبان (۲۰هزار تومان به جای ۳۰ هزار تومان)
– ثبت‌نام با ۲۰هزار تومان تخفیف برای داوطلبان باسابقه! (۱۰هزار تومان به جای ۳۰هزار تومان)
توجه: داوطلب باسابقه، داوطلبی است که در دوره‌های قبلی مسابقه شرکت کرده باشد و در جلسه آزمون حاضر بوده باشد!
– پس از ثبت‌نام از طریق نانوسان…
+ کد تخفیف خرید از فروشگاه اینترنتی نانوسان دریافت خواهید کرد.
+ کد تخفیف خرید از فروشگاه اینترنتی واوک (فروشگاه کتاب‌های نانو) دریافت خواهید کرد.
+ کد تخفیف ثبت اشتراک ماهنامه فناوری نانو از طریق سایت نانوسان دریافت خواهید کرد.
– داوطلبی که از طریق سایت نانوسان ثبت‌نام کند و رتبه اول تا سوم کشوری این مسابقه را کسب کنند علاوه بر جوایز ستاد نانو یک کارت هدیه نقدی یک میلیون ریالی دریافت خواهند کرد.
– تمامی اخبار مسابقه از طریق پیامک و خبرنامه الکترونیکی برای داوطلبانی که از طریق سایت نانوسان ثبت‌نام می‌کنند ارسال می‌شود.

عضو سایت ستاد نانو هستم

ثبت‌نام در مسابقه از طریق سایت نانوسان به صورت آنلاین و با ۱۰ تا ۲۰هزار تومان تخفیف صورت می‌گیرد. برای این کار هم فقط کافی است به انتهای صفحه مراجعه کنید و فرم مسابقه را به دقت تکمیل کنید. به همین سادگی!
فقط توجه داشته باشید که کد ملی خودتان را دقیق وارد کنید. شاخصه شناسایی شما در سامانه مسابقه، کد ملی شماست!

عضو سایت ستاد نانو نیستم

تمامی مراحل ثبت‌نام، اطلاع‌رسانی، صدور کارت و صدور کارنامه از طریق کارتابل افراد در سایت ستاد توسعه فناوری نانو انجام می‌شود. بنابراین برای ثبت‌نام در مسابقه ملی فناوری نانو ابتدا باید با مراجعه به سایت ستاد نانو ثبت‌نام کنید. سپس برای تکمیل فرایند ثبت‌نام به سایت نانوسان بازگردید و از تخفیف ۱۰هزار تومانی ثبت‌نام بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

سرفصل‌ها و منابع آزمون مسابقه ملی فناوری نانو چیست؟

مطالعه سایت آموزش فناوری نانو (http://edu.nano.ir) به عنوان تنها منبع پیشنهادی از طرف ستاد توسعه فناوری نانو به داوطلبان شرکت در مسابقه ملی فناوری نانو توصیه شده‌است. اما از آنجایی که برخی از کاربران تمایل دارند از کتاب‌ها برای آمادگی این آزمون کمک بگیرند، پیشنهاد می‌کنیم که بر اساس سرفصل‌های زیر اقدام به تهیه و مطالعه کتاب کنند:

– مفاهیم پایه (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– نانو ساختارها (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– روش‌های ساخت و سنتز نانو ساختارها (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– کاربردهای فناوری نانو (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– تجاری‌سازی فناوری نانو (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– توانمندی های فناوری نانو ایران (منبع: ویرایش آخر کتاب محصولات فناوری نانو: دانلود فایل آخرین ویرایش کتاب)

در نظر داشته باشید برای موضوعات بالا کتاب‌های بسیاری در طبقه کتاب‌های فناوری نانو فروشگاه اینترنتی واوک می‌توانید پیدا کنید، اما از آنجایی که کتاب مقدمه‌ای بر نانو فناوری در آزمون‌های قبلی و آزمون توانمندی تدریس و دوره‌های آموزشی دانشگاهی به عناون منبع مطالعاتی معرفی می‌شود، توصیه می‌کنیم این کتاب را حتما مطالعه کنید.

همچنین برای یادگیری مباحث مرتبط با فناوری نانو، می‌توانید مجموعه نرم‌افزارهای آموزشی میلیاردیم را هم از فروشگاه اینترنتی نانوسان خریداری کنید.

هزینه ثبت‌نام از طریق نانوسان چقدر است؟ ممکن است برای آزمون هزینه دیگری هم دریافت شود؟

پاسخ: هزینه ثبت‌نام در هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو ۳۰هزار تومان از سوی دبیرخانه مسابقه اعلام شده است که به افرادی که از طریق نانوسان ثبت‌نام کنند ۱۰هزار تومان تخفیف داده می‌شود (هزینه ثبت‌نام از طریق نانوسان: ۲۰هزار تومان است)؛ البته اگر سال‌های گذشته و در دوره‌های قبلی مسابقه ثبت‌نام کرده باشید و در جلسه آزمون حاضر شده باشید، از طریق سایت نانوسان با پرداخت ۱۰ هزار تومان (۲۰ هزار تومان تخفیف!) می‌توانید در مسابقه ثبت‌نام کنید.

توجه داشته باشید که لازمه ثبت‌نام نهایی در مسابقه، تکمیل بودن پروفایل داوطلب در پایگاه اینترنتی ستاد نانو است.

آیا ثبت‌نام از طریق نانوسان در محل آزمون تاثیرگذار است؟

پاسخ: خیر؛ روش ثبت‌نام در مسابقه ملی نانو و نهادی که از طریق آن ثبت‌نام می‌کنید هیچ تاثیری بر محل آزمون شما ندارد. پس از اتمام مهلت ثبت‌نام، اطلاعیه‌ای از طریق دبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو (ستاد توسعه فناوری نانو) منتشر می‌شود که در آن محل‌های آزمون اعلام می‌شود و شرکت‌کنندگان در مسابقه با مراجعه به کارتابل شخصیشان در سایت ستاد نانو می‌توانند محل آزمون خودشان را انتخاب کنند. (این اطلاعیه‌ها و اخبار از طریق سایت ستاد نانو، سایت نانوسان، ارسال ایمیل و ارسال پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود)

جایزه برندگان مسابقه ملی فناوری نانو چیست؟

پاسخ: طبق اعلام دبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو عناوین جوایز مسابقه به شرح زیر است:
– صدها میلیون ریال جایزه نقدی و اعتباری
– اعطای امتیاز بنیاد ملی نخبگان
– اعطای گواهی تدریس در دوره‌های آموزشی فناوری نانو به دارندگان حد نصاب علمی
– اعطای مجوز حضور در دوره نانواستارتاپ انتخابی المپیاد بین‌المللی فناوری نانو
– عضویت در شبکه برترین‌های سایت آموزش فناوری نانو
– سهمیه سفر عتبات دانشگاهیان
– اعطای لوح‌تقدیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و تندیس ویژه مسابقه
– اعتبار مالی برای دریافت خدمات آنالیز از آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو
– تخفیف ثبت‌نام در دوره‌های توان‌افزایی مروجین فناوری نانو
– حمایت از پایان‌نامه نفرات برتر مقطع کارشناسی با موضوع فناوری نانو
اطلاعات کامل جوایز مسابقه ملی فناوری نانو را می‌توانید اینجا مطالعه کنید.

فرم ثبت‌نام در هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو

مهلت ثبت‌نام در هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو به پایان رسیده است.

برای اطلاع از اخبار دوره‌های بعدی این مسابقه مشترک خبرنامه نانوسان‌پلاس شوید.