معرفی مسابقات ملی فناوری نانو
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای اهداف ترویجی و آموزشی تدوین شده در سند راهبرد ۱۰ ساله فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقات ملی فناوری نانو می‌نماید. مسابقات دانشجویی فناوری نانو هر ساله با گستره ملی، توسط کارگروه ترویج، فرهنگ سازی و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقمندان به فناوری نانو برگزار می‌گردد.
هدف از برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو که بزرگترین رقابت علمی دانشجویی کشور در زمینه فناوری نانو است، ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی دانشجویان با فناوری نانو، ترویج و گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی – آموزشی کشور، فراهم آمدن بستر مناسب جهت شناسایی نخبگان علوم و فناوری نانو، انتخاب افراد شایسته تدریس به منظور مشارکت در امر ترویج و آموزش فناوری نانو و جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت گرفته از سوی ستاد توسعه فناوری نانو است.
علاقمندان به فناوری نانو می‌توانند با شرکت در این آزمون، میزان آشنایی خود با فناوری نانو را مورد ارزیابی قرار دهند و برای ارتقاء سطح آگاهی خود برنامه ریزی و تلاش نمایند. به علاوه این آزمون بستری مناسب برای رقابت سازنده نهادهای ترویجی فناوری نانو، شرکت‌های آموزشی، مدرسان و متخصصان فناوری نانو برای کیفیت بخشی به فرآیند آموزش فناوری نانو و گسترش بیشتر این فناوری نوین است. کلیه افراد علاقمند به فناوری نانو در تمامی رشته‌های دانشگاهی مرتبط، دانشجویان، فارغ التحصیلان، اساتید، کارمندان، دانش آموزان و معلمان امکان حضور در این مسابقه را دارند.

ثبت‌نام در هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو (به زودی)
هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو همچون سال گذشته در یک مرحله‏ و بصورت تئوری برگزار خواهد شد و کلیه سوالات آزمون بصورت چند گزینه‌ای طراحی می‌شود. ثبت‌نام در مسابقه نیز به دو روش ثبت‌نام انفرادی (از طریق سایت ستاد نانو – هزینه ثبت‌نام: ۲۰هزار تومان) و ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی (نانوسان – هزینه ثبت‌نام: ۱۰هزار تومان) صورت می‌گیرد. ضمن اینکه افرادی که سال‌های گذشته از طریق نانوسان در این مسابقه ثبت‌نام کرده باشند، از ۷۵ درصد تخفیف برخوردار خواهند بود. (هزینه ثبت‌نام برای داوطلبان سال‌های گذشته ۵ هزار توامن است)
مزایای ثبت‌نام از طریق سایت نانوسان:
– ثبت‌نام با ۵۰ درصد تخفیف (۱۰هزار تومان به جای ۲۰ هزار تومان)
– ثبت‌نام با ۷۵ درصد تخفیف برای داوطلبان باسابقه! (۱۰هزار تومان به جای ۲۰ هزار تومان)
– داوطلبی که از طریق سایت نانوسان ثبت‌نام کند و رتبه اول تا سوم کشوری این مسابقه را کسب کنند علاوه بر جوایز ستاد نانو یک کارت هدیه دو میلیون ریالی خرید فروشگاه اینترنتی واوک دریافت خواهند کرد.
– تمامی اخبار مسابقه از طریق پیامک و خبرنامه الکترونیکی برای داوطلبانی که از طریق سایت نانوسان ثبت‌نام می کنند ارسال می‌شود.

عضو سایت ستاد نانو هستم

ثبت‌نام در مسابقه از طریق سایت نانوسان به صورت آنلاین صورت می گیرد و شما فقط ۵۰ یا ۲۵ درصد مبلغ ثبت‌نام را پرداخت می‌کنید. برای این کار هم فقط کافی است به انتهای صفحه مراجعه کنید و فرم مسابقه را به دقت تکمیل کنید. به همین سادگی!
فقط توجه داشته باشید که کد ملی خودتان را دقیق وارد کنید. شاخصه شناسایی شما در سامانه مسابقه، کد ملی شماست!

عضو سایت ستاد نانو نیستم

تمامی مراحل ثبت‌نام، اطلاع‌رسانی، صدور کارت و صدور کارنامه از طریق کارتابل افراد در سایت ستاد توسعه فناوری نانو انجام می‌شود. بنابراین برای ثبت‌نام در مسابقه ملی فناوری نانو ابتدا باید با مراجعه به سایت ستاد نانو ثبت‌نام کنید. سپس برای تکمیل فرایند ثبت‌نام به سایت نانوسان بازگردید و از تخفیف ۵۰ درصدی ثبت‌نام بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

سرفصل‌ها و منابع آزمون مسابقه ملی فناوری نانو چیست؟

مطالعه سایت آموزش فناوری نانو (http://edu.nano.ir) به عنوان تنها منبع پیشنهادی از طرف ستاد توسعه فناوری نانو به داوطلبان شرکت در مسابقه ملی فناوری نانو توصیه شده‌است. اما از آنجایی که برخی از کاربران تمایل دارند از کتاب‌ها برای آمادگی این آزمون کمک بگیرند، پیشنهاد می‌کنیم که بر اساس سرفصل‌های زیر اقدام به تهیه و مطالعه کتاب کنند:

– مفاهیم پایه
– نانو ساختارها (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع)
– روش‌های ساخت و سنتز نانو ساختارها (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع)
– روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع)
– کاربردهای فناوری نانو (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع)
– تجاری‌سازی فناوری نانو (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع)
– توانمندی های فناوری نانو ایران (منبع: ویرایش آخر کتاب محصولات فناوری نانو: دانلود فایل کتاب)

با موضوعات بالا کتاب‌های بسیاری در طبقه کتاب‌های فناوری نانو فروشگاه اینترنتی واوک می‌توانید پیدا کنید، اما از آنجایی که کتاب مقدمه‌ای بر نانو فناوری در آزمون‌های قبلی و آزمون توانمندی تدریس و دوزه‌های آموزشی دانشگاهی به عناون منبع مطالعاتی معرفی می‌شود، توصیه می‌کنیم این کتاب را حتما مطالعه کنید.

هزینه ثبت‌نام از طریق نانوسان چقدر است؟ ممکن است برای آزمون هزینه دیگری هم دریافت شود؟

پاسخ: هزینه ثبت‌نام در هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو ۲۰هزار تومان از سوی دبیرخانه مسابقه اعلام شده است که به افرادی که از طریق نانوسان ثبت‌نام کنند ۵۰ درصد تخفیف داده می‌شود (هزینه ثبت‌نام از طریق نانوسان: ۱۰هزار تومان است)؛ البته اگر سال‌های گذشته و در دوره‌های قبلی مسابقه ثبت‌نام کرده باشید و در جلسه آزمون حاضر شده باشید، از طریق سایت نانوسان با پرداخت ۵ هزار تومان (۷۵ درصد تخفیف!) می‌توانید در مسابقه ثبت‌نام کنید.

توجه داشته باشید که لازمه ثبت‌نام نهایی در مسابقه، تکمیل بودن پروفایل داوطلب در پایگاه اینترنتی ستاد نانو است.

آیا ثبت‌نام از طریق نانوسان در محل آزمون تاثیرگذار است؟

پاسخ: خیر؛ روش ثبت‌نام در مسابقه ملی نانو و نهادی که از طریق آن ثبت‌نام می‌کنید هیچ تاثیری بر محل آزمون شما ندارد. پس از اتمام مهلت ثبت‌نام، اطلاعیه‌ای از طریق دبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو (ستاد توسعه فناوری نانو) منتشر می‌شود که در آن محل‌های آزمون اعلام می‌شود و شرکت‌کنندگان در مسابقه با مراجعه به کارتابل شخصیشان در سایت ستاد نانو می‌توانند محل آزمون خودشان را انتخاب کنند. (این اطلاعیه‌ها و اخبار از طریق سایت ستاد نانو، سایت نانوسان، ارسال ایمیل و ارسال پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود)

جایزه برندگان مسابقه ملی فناوری نانو چیست؟

پاسخ: طبق اعلام دبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو عناوین جوایز مسابقه به شرح زیر است:
– صدها میلیون ریال جایزه نقدی و اعتباری
– اعطای گواهی تدریس در دوره‌های آموزشی فناوری نانو به دارندگان حد نصاب علمی
– اعطای لوح‌تقدیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
– اعتبار مالی برای دریافت خدمات آنالیز از آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو
– تخفیف ثبت‌نام در دوره‌های توان‌افزایی مروجین فناوری نانو
– حمایت از پایان‌نامه نفرات برتر مقطع کارشناسی با موضوع فناوری نانو.
اطلاعات کامل جوایز مسابقه ملی فناوری نانو را می‌توانید اینجا مطالعه کنید.

فرم ثبت‌نام

ثبت‌نام در هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو آغاز نشده است.

برای اطلاع از اخبار رقابت‌های علمی فناوری نانو، مشترک خبرنامه الکترونیکی نانوسان شوید.