معرفی مسابقات ملی فناوری نانو
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای اهداف ترویجی و آموزشی تدوین شده در سند راهبرد ۱۰ ساله فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقات ملی فناوری نانو می‌نماید. مسابقات دانشجویی فناوری نانو هر ساله با گستره ملی، توسط کارگروه ترویج، فرهنگ سازی و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقمندان به فناوری نانو برگزار می‌گردد.
هدف از برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو که بزرگترین رقابت علمی دانشجویی کشور در زمینه فناوری نانو است، ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی دانشجویان با فناوری نانو، ترویج و گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی – آموزشی کشور، فراهم آمدن بستر مناسب جهت شناسایی نخبگان علوم و فناوری نانو، انتخاب افراد شایسته تدریس به منظور مشارکت در امر ترویج و آموزش فناوری نانو و جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت گرفته از سوی ستاد توسعه فناوری نانو است.
علاقمندان به فناوری نانو می‌توانند با شرکت در این آزمون، میزان آشنایی خود با فناوری نانو را مورد ارزیابی قرار دهند و برای ارتقاء سطح آگاهی خود برنامه ریزی و تلاش نمایند. به علاوه این آزمون بستری مناسب برای رقابت سازنده نهادهای ترویجی فناوری نانو، شرکت‌های آموزشی، مدرسان و متخصصان فناوری نانو برای کیفیت بخشی به فرآیند آموزش فناوری نانو و گسترش بیشتر این فناوری نوین است. کلیه افراد علاقمند به فناوری نانو در تمامی رشته‌های دانشگاهی مرتبط، دانشجویان، فارغ التحصیلان، اساتید، کارمندان، دانش آموزان و معلمان امکان حضور در این مسابقه را دارند.

نحوه برگزاری نهمین مسابقه ملی فناوری نانو
نهمین مسابقه ملی فناوری نانو در دو مرحله‏ و به‌صورت تئوری برگزار خواهد شد و کلیه سؤالات آزمون به صورت چند گزینه‌ای خواهد بود.
مرحله اول در سایت آموزش فناوری نانو به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. داوطلبانی که موفق به کسب حداقل ۳۰ درصد از مجموع امتیاز آزمون‎های جامع (۲ آزمون آنلاین) برگزار شده در سایت آموزش فناوری نانو شوند، امکان حضور در مرحله دوم نهمین مسابقه ملی را خواهند داشت.

– دو آزمون جامع مربوطه در بازه‌های زمانی ۲۶ الی ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۹۸ برگزار می‌شوند. نتایج این دو آزمون جامع در مرحله دوم مسابقه تأثیر ندارند و صرفا جهت کسب جواز ثبت‌نام مرحله دوم هستند.

– مرحله دوم به صورت حضوری در حوزه‌های ازپیش‌تعیین‌شده (داوطلب امکان مشاهده و انتخاب حوزه‌ها را قبل از آزمون مرحله دوم خواهد داشت) برگزار خواهد شد.

نحوه برگزاری نهمین مسابقه ملی فناوری نانو
همچون سال‌های گذشته ثبت‌نام در مسابقه به دو روش ثبت‌نام انفرادی (هزینه ثبت‌نام: ۲۵هزار تومان) و ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی (نانوسان: هزینه ثبت‌نام: ۱۵هزار تومان) صورت می‌گیرد.

تقویم نهمین مسابقه ملی فناوری نانو
– پایان ثبت‌نام: ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
– مرحله اول مسابقه: ۲۶ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸
– اعلام نتایج مرحله اول مسابقه (مجازی): ۵ خرداد ۱۳۹۸
– ثبت‌نام مرحله دوم: ۶ خرداد تا ۱۵ تیر ۱۳۹۸
– ویرایش اطلاعات، تعیین و تغییر مرکز آزمون: ۱۶ تا ۱۹ تیر ۱۳۹۸
– دریافت کارت ورود به جلسه آزمون: ۲۲ تا ۲۵ تیر ۱۳۹۸
– زمان برگزاری آزمون مرحله دوم (حضوری): جمعه؛ ۲۸ تیر ۱۳۹۸
– زمان اعلام کارنامه: نیمه دوم مرداد ۱۳۹۸
– مراسم اختتامیه و تقدیر از فعالان و برترین‌های مسابقه: ابتدای شهریور ۱۳۹۸

مزایای ثبت‌نام از طریق سایت نانوسان
– ثبت‌نام با ۱۰هزار تومان تخفیف برای همه داوطلبان
– پس از ثبت‌نام از طریق نانوسان…
+ کد تخفیف خرید از فروشگاه اینترنتی نانوسان دریافت خواهید کرد.
+ کد تخفیف خرید از فروشگاه اینترنتی واوک (فروشگاه کتاب‌های نانو) دریافت خواهید کرد.
+ کد تخفیف ثبت اشتراک ماهنامه فناوری نانو از طریق سایت نانوسان دریافت خواهید کرد.
– داوطلبی که از طریق سایت نانوسان ثبت‌نام کند و رتبه اول تا سوم کشوری این مسابقه را کسب کنند علاوه بر جوایز ستاد نانو یک کارت هدیه نقدی یک میلیون ریالی دریافت خواهند کرد.
– تمامی اخبار مسابقه از طریق پیامک و خبرنامه الکترونیکی برای داوطلبانی که از طریق سایت نانوسان ثبت‌نام می‌کنند ارسال می‌شود.

عضو سایت ستاد نانو هستم

ثبت‌نام در مسابقه از طریق سایت نانوسان به صورت آنلاین و با ۱۰ تومان تخفیف صورت می‌گیرد. برای این کار هم فقط کافی است به انتهای صفحه مراجعه کنید و فرم مسابقه را به دقت تکمیل کنید. به همین سادگی!
فقط توجه داشته باشید که کد ملی خودتان را دقیق وارد کنید. شاخصه شناسایی شما در سامانه مسابقه، کد ملی شماست!

عضو سایت ستاد نانو نیستم

تمامی مراحل ثبت‌نام، اطلاع‌رسانی، صدور کارت و صدور کارنامه از طریق کارتابل افراد در سایت ستاد توسعه فناوری نانو انجام می‌شود. بنابراین برای ثبت‌نام در مسابقه ملی فناوری نانو ابتدا باید با مراجعه به سایت ستاد نانو ثبت‌نام کنید. سپس برای تکمیل فرایند ثبت‌نام به سایت نانوسان بازگردید و از تخفیف ۱۰هزار تومانی ثبت‌نام بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

سرفصل‌ها و منابع آزمون مسابقه ملی فناوری نانو چیست؟

مطالعه سایت آموزش فناوری نانو (http://edu.nano.ir) به عنوان تنها منبع پیشنهادی از طرف ستاد توسعه فناوری نانو به داوطلبان شرکت در مسابقه ملی فناوری نانو توصیه شده‌است. اما از آنجایی که برخی از کاربران تمایل دارند از کتاب‌ها برای آمادگی این آزمون کمک بگیرند، پیشنهاد می‌کنیم که بر اساس سرفصل‌های زیر اقدام به تهیه و مطالعه کتاب کنند:

– مفاهیم پایه (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– نانو ساختارها (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– روش‌های ساخت و سنتز نانو ساختارها (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– کاربردهای فناوری نانو (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– تجاری‌سازی فناوری نانو (مشاهده کتاب‌های مرتبط با این موضوع + سفارش اینترنتی)
– توانمندی های فناوری نانو ایران (منبع: ویرایش آخر کتاب محصولات فناوری نانو: دانلود فایل آخرین ویرایش کتاب)

در نظر داشته باشید برای موضوعات بالا کتاب‌های بسیاری در طبقه کتاب‌های فناوری نانو فروشگاه اینترنتی واوک می‌توانید پیدا کنید، اما از آنجایی که کتاب مقدمه‌ای بر نانو فناوری در آزمون‌های قبلی و آزمون توانمندی تدریس و دوره‌های آموزشی دانشگاهی به عناون منبع مطالعاتی معرفی می‌شود، توصیه می‌کنیم این کتاب را حتما مطالعه کنید.

همچنین برای یادگیری مباحث مرتبط با فناوری نانو، می‌توانید مجموعه نرم‌افزارهای آموزشی میلیاردیم را هم از فروشگاه اینترنتی نانوسان خریداری کنید.

هزینه ثبت‌نام از طریق نانوسان چقدر است؟ ممکن است برای آزمون هزینه دیگری هم دریافت شود؟

پاسخ: هزینه ثبت‌نام در نهمین مسابقه ملی فناوری نانو ۲۵هزار تومان از سوی دبیرخانه مسابقه اعلام شده است که به افرادی که از طریق نانوسان ثبت‌نام کنند ۱۰هزار تومان تخفیف داده می‌شود (هزینه ثبت‌نام از طریق نانوسان: ۱۵هزار تومان است)

توجه داشته باشید که لازمه ثبت‌نام نهایی در مسابقه، تکمیل بودن پروفایل داوطلب در پایگاه اینترنتی ستاد نانو است.

آیا ثبت‌نام از طریق نانوسان در محل آزمون تاثیرگذار است؟

پاسخ: خیر؛ روش ثبت‌نام در مسابقه ملی نانو و نهادی که از طریق آن ثبت‌نام می‌کنید هیچ تاثیری بر محل آزمون شما ندارد. پس از اتمام مهلت ثبت‌نام، اطلاعیه‌ای از طریق دبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو (ستاد توسعه فناوری نانو) منتشر می‌شود که در آن محل‌های آزمون اعلام می‌شود و شرکت‌کنندگان در مسابقه با مراجعه به کارتابل شخصیشان در سایت ستاد نانو می‌توانند محل آزمون خودشان را انتخاب کنند. (این اطلاعیه‌ها و اخبار از طریق سایت ستاد نانو، سایت نانوسان، ارسال ایمیل و ارسال پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود)

جایزه برندگان مسابقه ملی فناوری نانو چیست؟

پاسخ: طبق اعلام دبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو عناوین جوایز مسابقه به شرح زیر است:

جوایز

افزایش ۵ برابری جوایز از مهمترین اتفاقات مسابقه امسال است. ۱۸۰۰ میلیون ریال جوایز نقدی و اعتباری به همراه امتیازهای بنیاد نخبگان از جمله جوایز امسال می باشد. جایزه نقدی نفر اول این مسابقه ۱۰ میلیون تومان به همراه ۵ میلیون تومان اعتبار آزمایشگاهی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جوایز مسابقه اینجا را ببینید.

 

علاوه بر جوایز بالا، مجوز حضور در برنامه های زیر نیز از طریق شرکت در مسابقه ملی به دست می آید:

 

مجوز حضور در نانواستارت‌آپ

نانواستارت‌آپ با هدف رشد و پرورش تیم‌های توانمند و رساندن ایده‌های مبتنی بر فناوری نانو به پروتوتایپ در قالب برنامه‌ای یکساله اجرا می‌شود که در آن تیم‌ها به ارائه ایده‌های خود در قالب حل یک چالش فناورانه می‌پردازند. این برنامه تمامی تسهیلات مادی و معنوی موردنیاز یک تیم برای توسعه ایده خود را تامین خواهد کرد و در نهایت تیم را به سایر برنامه‌های حمایتی، سرمایه‌گذار یا مشتری متصل می‌کند. این برنامه به دنبال حمایت از تیم‌های فناور است و رویکرد رقابتی در آن حاکم نیست. کلیه تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند مسیر رشد خود را به کمک نانواستارت‌آپ شناسایی کنند و استارت‌آپ خود را توسعه دهند.

تنها ۱۰۰ نفر هرساله امکان حضور در این برنامه را دارند که با توجه به امتیازات کسب شده( ۳۰ درصد نمره آزمون و ۷۰ درصد نمره ارسال گزارش)، فارغ از رتبه مسابقه ملی، ۱۰۰ رتبه برتر نانو استارتاپ انتخاب خواهند شد.

 

کسب گواهی توانمندی تدریس

در مرحله دوم مسابقه، سوالی مبنی بر تمایل افراد برای اخذ گواهی توانمندی تدریس مطرح می‌شود. داوطلبی که تمایل به اخذ این گواهی و سنجش در این بخش دارد، با دادن پاسخ مثبت به این سوال وارد فرایند ارزیابی خواهد شد.

– دریافت گواهی توانمندی تدریس منوط به کسب حدنصاب علمی در آزمون مرحله دوم مسابقه ملی و حدنصاب ارزیابی در جلسه مصاحبه حضوری/ آنلاین پس از مسابقه ملی است.
– افراد باید حداقل ۶۰ درصد نمره علمی نفر اول کشوری مسابقه ملی را از آن خود کنند تا وارد مرحله مصاحبه شوند.
– مصاحبه برای متقاضیان به صورت حضوری برگزار میگردد و برای آن دسته از متقاضیان که امکان حضور ندارند به صورت آنلاین نیز قابل‌ برگزاری است.

 

مجوز حضور در المپیاد بین‌المللی نانو

دومین دوره از المپیاد بین‌المللی نانو در سال ۲۰۲۰ توسط یکی از نهادهای بنیان‌گذار این المپیاد (ایران، روسیه، اتحادیه اروپا، تایوان، مالزی، کره‌جنوبی) برگزار خواهد شد. نماینده ایران در این دوره از المپیاد از میان تیم‌های شرکت‌کننده در برنامه نانواستارت‌آپ انتخاب می‌شود. معیارهای مربوطه و تعداد تیم‌ها در آیین‌نامه‌ای جداگانه توسط دبیرخانه دائمی المپیاد بین‌المللی نانو تعیین خواهد شد و به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اولین المپیاد بین‌المللی نانو می‌توانید به سایت رسمی المپیاد به آدرس Nanoolympiad.org مراجعه کنید.

فرم ثبت‌نام در نهمین مسابقه ملی فناوری نانو

مهلت ثبت‌نام در نهمین مسابقه ملی فناوری نانو به پایان رسیده است