معرفی کتاب‌های فناوری نانو در حوزه «نانوالیاف و الکتروریسی»

نویسنده: علیرضا صاحبی1395/03/292 دیدگاه629 بازدید

در سال‌های اخیر نانوساختارها در بسیاری از حوزه‌ها و صنایع کاربردهایی تاثیرگذار و کلیدی یافته‌اند. نانوساختارها انواع متعددی دارند که نانوالیاف یکی از آنها به شمار می‌روند.
هنگامی که قطر الیاف از مقیاس میکرومتر به مقیاس نانومتر تبدیل می‌شود، در آنها خواص شگفت‌انگیزی نظیر سطح مخصوص فوق‌العاده زیاد، انعطاف‌پذیری و کارآیی بسیار بالا (برای مثال سختی و استحکام‌کششی) مشاهده می‌شود. این خواص موجب می‌شود که الیاف نانو انتخاب مناسبی برای بسیاری از کاربردهای مهم در فناوری‌های پیشرفته باشند. انواع مختلف نانوالياف، در تقويت کامپوزيت‌ها، توليد فيلترها، پوشش زخم، تولید حسگرها، توليد بستر جهت کشت بافت زنده در حوزه مهندسي بافت، حمل دارو و... کاربرد دارند.
مهمترین فرایندی که برای تولید نانوالیاف معرفی شده است، فرآیند الکتروریسی است. این فرآیند به واسطه قابليت ريسيدن محدوده‌ي گسترده‌ای از الياف با جنس‌هاي مختلف شامل پليمري، کامپوزيتي، سراميکي و فلزي مورد توجه قرار دارد.
در فرآيند الکتروريسي، پليمر و يا به عبارتي قطره‌اي کوچک از محلول يا مذاب پليمر، تحت تأثير ميدان الکتريکي بسيار قوي قرار گرفته و در اثر اختلاف ولتاژ بوجود آمده و نيروهاي کششي ناشي از آن باريک و باريک‌تر شده و به سمت سطح جمع‌کننده حرکت مي‌کند. در اين فرآيند لازم است تا اختلاف ولتاژ به وجود آمده به اندازه کافي بالا باشد تا بتواند بر نيروهاي کشش سطحي پليمر غلبه کرده و جريان باريک سيال را از دهنه جت به سمت جمع‌کننده به حرکت درآورد. بسته به محلول و يا مذاب بودن پليمر مورد استفاده، در حين حرکت جت و قبل از رسيدن به جمع‌کننده مقدار زيادي از حلال در روش محلول‌ريسي تبخير و يا پلیمر مذاب در روش ذوب‌ريسي خشک مي‌گردد. الياف بدست آمده در صفحه جمع‌کننده و با توجه به ملاحظات کاربرد نهايي با خصوصيات و شرايط مورد نظر جمع مي‌شوند. از مزایای فرآیند الکتروریسی می‌توان به تکنیک ساده و سازگاری آسان آن اشاره کرد. دستگاه مورد استفاده برای الکتروریسی ترکیب ساده‌ای دارد و شامل منبع الکتریکی ولتاژ بالا با پلاریته مثبت یا منفی، پمپ سرنگ با لوله موئینه یا تیوب‌هایی برای انتقال محلول از سرنگ به رشته‌ساز و جمع‌کننده هادی است.
در ارتباط با ماهیت نانوالیاف و کاربرد‌های گسترده آن و همچنین فرآیند تولید نانوالیاف به ویژه روش الکتروریسی کتاب‌های جامعی به زبان فارسی تدوین و ترجمه شده است. اگر این موضوع در شمار علاقمندی‌های شما قرار دارد، می‌توانید فهرست کتاب‌های مرتبط را در ادامه مطلب ببینید. همچنین با کلیک بر روی هر عنوان علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید نسبت به ثبت سفارش اینترنتی کتاب‌ها با ۴۰ درصد تخفیف (با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو) اقدام نمایید.

- كتاب مروري بر الكتروريسي و نانوالياف
- کتاب نانوالياف الكتروريسي شده و كاربردهاي آنها
- کتاب دانش و فناوری نانوالياف پليمری
- کتاب نگرشی بر اصول و فناوری تولید نانوساختارهای لیفی
- کتاب فناوری نانو در نساجی
- کتاب اصول و فناوری تولید نانو الیاف و سازه های نانو لیفی؛ جلد دوم کاربردها
- كتاب نانوالیاف و نانولوله‌های كربنی
- کتاب کاربرد نانوالیاف پلیمری در مهندسی بافت سلول های بنیادی
- کتاب نانوساختارهای فلزی و معدنی در اصلاح ضدمیکروبی و چند منظوره منسوجات و پلیمرها
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی نانوسان، آخرین مطالب وبلاگ نانوسان را از طریق ایمیل دریافت کنید
نظرات:
پاسخ به:
عنوان شما:  
نظر:  
متن تصویر را در کادر زیر وارد نمایید

حمید
12:24:17- 1395/03/30
واقعا دستتون درد نکنه! من چند روز دنبال این کتاب ها تو میدون انقلاب گشتم ولی پیدا نشد. خیلی خوبه سایتتون.
نانوسان
9:37:57- 1395/04/01
پاسخ به:حمید
واقعا دستتون درد نکنه! من چند روز دنبال این کتاب ها تو میدون انقلاب گشتم ولی پیدا نشد. خیلی خوبه سایتتون.

متشکریم! ممنون از توجه شما