معرفی کتاب‌های فناوری نانو در حوزه «پزشکی،‌ داروسازی، بهداشت و سلامت»

نویسنده: علیرضا صاحبی1395/02/150 دیدگاه1242 بازدید

فناوری نانو یک فناوری بین‌رشته‌ای است که در سال‌های اخیر کاربردهای گسترده‌ای در حوزه‌ها و صنایع گوناگون پیدا کرده است. حوزه‌های پزشکی و داروسازی و صنایع مرتبط با سلامت و بهداشت از جمله زمینه‌های پرکاربرد برای این فناوری نوین به شمار می‌روند. دارورسانی هدفمند، روش‌های تصویربرداری دقیق پزشکی، مهندسی بافت برای بازسازی اندام‌های آسیب‌دیده، خمیردندان‌های با توان محافظت بیشتر از لثه و دندان؛ همگی در شمار کاربرد‌های گسترده فناوری نانو در حوزه پزشکی و سلامت قرار دارند.
در حال حاضر بسیاری از پژوهشگران در رشته‌های مرتبط با پزشکی، فناوری نانو را به عنوان ابزاری کارآمد برای توسعه بهبود روش‌های پیشگری و درمان مورد بررسی قرار می‌دهند. در ادامه برخی از کارکردهای فناوری نانو در این حوزه ‌را مرور می‌کنیم؛
- مصرف دارو، یکی از روش‌های شناخته شده و پرکاربرد برای درمان بیماری‌ها است. فناوری نانو در زمینه¬های دارورسانی می¬تواند راه¬حل¬های جدیدی را ارائه کند. فرمولاسيون جدید داروها و راه‌هاي جديد دارورساني، پتانسيل درمان¬ را با رساندن داروهای جدید به نقاطی از بدن که در گذشته ممکن نبود، افزايش داده است.
- با شناسایی بیماری در مراحل اولیه تا حدود بسیار بالایی می‌توان بیماری را کنترل و درمان نمود. فناوری نانو اثر قابل توجهی در بهبود کیفیت تصاویر حاصل از روش‌‌های تصویربرداری پزشکی داشته است. این اثربخشی مرتبط با ساخت مواد بهبود دهنده کنتراست با استفاده از برخی نانوساختارها بوده است.
- کاهش اندازه‏ی مواد در مقیاس نانو به طور قابل توجهی سختی سطوح و همچنین نسبت سطح به حجم را افزایش داده و نیز ممکن است منجر به فعالیت سطحی بیشتر و خواص فیزیکی-شیمیایی متنوع و بهتری گردد. پژوهشگران امیدوارند با افزایش درک چگونگی تعامل سلول‌ها و بافت در مقیاس نانو بتوانند بافت¬های طبیعی بدن انسان را شبیه¬سازی کرده و به صورت مطلوب¬تری به درمان بیماری¬ها و آسیب¬ها بپردازند.
- كرم‌‌هاي مراقبت از پوست که حاوي نانوذرات اكسيدروي و دی¬اكسيدتيتانيوم است، سبب بهبود چشمگير كارايي و مقبوليت ضد آفتاب‌ها و مواد آرايشي حاوي مواد غيرآلي شده است. كاهش جذب چشمگير پرتوی فرابنفش بدون استفاده از مواد شيميايي و شفاف كردن محصول از اصلي‌ترين ويژگي‌هاي‌ كرم‌هاي ضد‌آفتاب حاصل از نانوفناوري نسبت به محصولات قديمي می‌باشند.
- خميردنداني كه مشتقات حاوي فلورايد آن در دهان به ذرات كلسيم فلورايد ۱۰ نانومتري تبديل شده و باعث تشديد اثرات ضد تشكيل حفرات دنداني فلورايد در دهان شده است، از جمله محصولات حاصل از فناوری نانو است. این خميردندان از ايجاد حفره در مراحل اوليه جلوگيري کرده و با پيشگيري از بروز پوسيدگي دندان، نقش بسيار مهمي در بهداشت دهان و دندان دارد.

در زمینه تعاملات فناوری نانو با حوزه پزشکی و سلامت،‌ کتاب‌های مفید و متنوعی به زبان فارسی منتشر شده است.
اگر این حوزه از کاربرد‌های فناوری نانو در شمار علاقمندی‌های شما قرار دارد، می‌توانید به فهرست کتاب‌هایی که در ادامه آمده است نگاهی بیاندازید.
ناگفته نماند که شما می‌توانید با کلیک بر روی هر یک از عناوین،‌ اطلاعات بیشتری از کتاب مورد نظر بدست بیاورید و نسبت به ثبت سفارش اینترنتی کتاب مورد نظر با ۴۰ درصد تخفیف (با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو) اقدام کنید:
- کتاب نانو ذرات آنتی باکتریال نقره در صنعت و بهداشت
کتاب روش‌های تجزیه حرارتی؛ کاربرد در ترکیبات دارویی
- کتاب نانو فناوری پزشکی و نانو پزشکی
- کتاب کاربردهای زیستی نانومواد؛ مبانی، شیمی و ساختار نانومواد (جلداول)
- کتاب کاربردهای زیستی نامواد؛ دارورسانی، ژن درمانی و تصویربرداری پزشکی (جلددوم)
- کتاب کاربردهای زیستی نانومواد؛ ایمپلنت ها، مهندسی بافت و زیست سازگاری (جلد سوم)
- کتاب کاربرد نانو الیاف پلیمری در مهندسی بافت سلول های بنیادی
- کتاب نانو فناوری برای زیست شناسی و پزشکی در مقیاس اجزای سازنده
- کتاب فناوری نانو در علوم زیستی و پزشکی
- کتاب نانو فناوری پزشکی
- کتاب نانوبيوسراميك‌ها
- کتاب نانوتکنولوژی و سلول‌های بنیادی
- کتاب مقدمه‌ای بر نانوزیست حسگرها بدون معادلات و محاسبات عددي
- کتاب معرفي و كاربرد دندرايمرها در نانوفناوري پزشكي
- کتاب نانوداروها و درمان هدفمند سرطان از مباني تا کاربرد
- کتاب نانوبیوتکنولوژی از دیدگاه میکروبیولوژی
- كتاب کاربرد نانوتكنولوژی در بیولوژی و علوم پزشكی
- کتاب هيدروكسي آپاتيت؛ نانوذرات معدنی استخوان (خواص، كاربردها و روش‌های ساخت)
- کتاب نانو لیپوزم‌‌ها؛ کاربردهای درمانی و صنعتی
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی نانوسان، آخرین مطالب وبلاگ نانوسان را از طریق ایمیل دریافت کنید
نظرات:
پاسخ به:
عنوان شما:  
نظر:  
متن تصویر را در کادر زیر وارد نمایید